АУДИТ ОХОРОНИ ПРАЦІ – МІНІМІЗАЦІЯ ВАШИХ РИЗИКІВ
ОБ’ЄКТИВНА ТА НЕЗАЛЕЖНА ОЦІНКА СТАНУ ОХОРОНИ ПРАЦІ
ТА ПРОМИСЛОВОЇ БЕЗПЕКИ НА ПІДПРИЄМСТВІ
Державна служба України з питань праці |
ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ ПЕРЕВІРОК ДЕРЖПРАЦІ В 2016 р. | ||
15423 особи | притягнуто до адміністративній відповідальності | |
5042180 грн. | накладено штрафів | ДЕТАЛЬНІШЕ |
ЩО ДАЄ ПРОВЕДЕННЯ АУДИТУ
- Виявлення ризиків
- Оптимізацію та побудову ефективної системи роботи служби охорони праці
- Зменшення витрат фінансування за рахунок оптимізації процесів
- Покращення якості господарської діяльності в розрізі виконання вимог міжнародного стандарту ISO 9001
- Дозволяє розробити заходи по досягненню стандартів промислової безпеки та охорони праці, пожежної безпеки, попередження виробничого травматизму
- Підвищення ринкової вартості Вашого бізнесу для інвесторів, як показник надійності і компетентності менеджменту компанії
- Підвищення іміджу і престижу компанії, розмістивши інформацію у відкритих звітах діяльності, як це вже зробили лідери ринку в різних галузях промисловості
ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ АУДИТУ ОХОРОНИ ПРАЦІ
1 КРОК | 2 КРОК | 3 КРОК | 4 КРОК |
Визначення цілей, строків проведення, методів та програм аудиту | Аналіз існуючої документації з питань охорони праці Оцінка ефективності СУОП | Виявлення порушень вимог законодавства |
Складання звіту, рекомендації щодо усунення недоліків |
1 РОБОЧИЙ ДЕНЬ | 5 РОБОЧИХ ДНІВ |
5 РОБОЧИХ ДНІВ |
5 РОБОЧИХ ДНІВ |
ТЕХНІЧНИЙ ЗВІТ ОХОРОНИ ПРАЦІ ВКЛЮЧАЄ
- Дослідження, аналіз оцінки стану охорони праці та промислової безпеки
- Результат перевірки відповідності існуючої документації, її якість та відповідність вимогам законодавства
- Оцінка ведення матриці професів, органів управління, впливів, пам’яті системи
- Оцінка стану охорони праці в організації, дотримання вимог охорони праці роботодавцем та співробітниками
- Посилання на конкретні норми законодавства, та інші нормативно-праврві акти, що були порушені
- Оцінку фінансових, адміністративних та інших ризиків по виявленим порушенням
- Звіт та методичні рекомендації щодо усунення недоліків, комплексні рішення в частині промислової безпеки і охорони праці
ВАРТІСТЬ ВИКОНАННЯ АУДИТУ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД
- Програми аудиту (експрес-аудит, зовнішній аудит системи згідно ДСТУ-ОНSАS 18001, ОНSАS 18002, комплексний експертно-технічний аудит)
- Терміновості в проведенні аудиту
- Територіального місця знаходження замовника, віддаленості виробничих майданчиків (офіси, склади, виробничі приміщення і т.п.)
- Кількості співробітників на підприємстві, кількості змін і т.п.
- Чисельності персоналу та специфіки господарської діяльності
- Рівня ризику підприємства (згідно до класифікатору)
ВИЗНАЧЕННЯ ТЕРМІНІВ
Аудит з охорони праці — інструмент управління, котрий базується на системному підході, за допомогою якого оцінюється ефективність управління охороною праці на підприємстві (СУОП), і тим самим сприяє підвищенню конкурентоспроможності та інвестиційної привабливості підприємства. Є об'єктивною, незалежною оцінкою стану охорони праці та промислової безпеки під час виконання робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки суб’єкта господарювання та/або його структурних підрозділів, який дозволяє визначити відповідність діяльності й результатів у сфері охорони праці вимогам нормативно-правових актів з охорони праці й запланованим заходам, а також ефективність їх впровадження та придатність для поставлених цілей.
Аудитор - особа, яка має сертифікат аудитора відповідного зразка, кваліфікацію для проведення аудитів, що підтверджується посвідченням про навчання і перевірку знань, призначений керівництвом аудиторської фірми для проведення аудиту, включаючи оформлення всіх необхідних документів. Повинен мати вищу інженерно-технічну освіту й належний досвід роботи на посаді інженера з охорони праці іншого підприємства відповідної галузі або державного (технічного) інспектора чи викладача курсу охорони праці навчального закладу. Повинен знати техніку й технологію досліджуваного підприємства, вимоги законів і нормативних документів з охорони праці, систему управління охороною праці, процедури й методи аудиту. Повинен уміти спілкуватися з людьми, чітко висловлювати свої думки, мати здатність до самоорганізації та ухвалення обґрунтованих рішень згідно з чинними нормативно-правовими актами.
Аудит проводиться на відповідність вимог Закону України «Про охорону праці», ДСТУ-ОНSАS 18001 «Occupational Health and Safety Assessment Series» (Серія „Система управління охороною здоров’я і безпекою праці”), ДСТУ-П ОНSАS 18002, ДСТУ ГОСТ 12.0.230, «Рекомендації щодо побудови, впровадження та удосконалення системи управління охороною праці»
Мета та цілі аудиту – аналіз існуючої системи управління охорони праці, визначення порушень вимог охорони праці та промислової безпеки, помилок і неточностей у веденні документації і організації роботи, запобігання негативних наслідків, штрафних санкцій. Підготовка суб’єкта господарювання до перевірок Держпраці.
Система управління охороною праці - сукупність органів управління підприємством, які на підставі комплексу нормативної документації проводять цілеспрямовану, планомірну діяльність щодо здійснення завдань і функцій управління з метою забезпечення здорових, безпечних і високопродуктивних умов праці, попередженні і мінімізації виробничих небезпек, ризиків, матеріальних збитків запобігання травматизму та профзахворюванням, а також додержання прав працівників, гарантованих законодавством з питань охорони праці. Дозволяє кожному рівню виробничого ризику протиставити матеріальний (технічний, фізичний, хімічний тощо) або нематеріальний (регламентація, профвідбір, навчання тощо) бар'єр, перешкоду. Загальне керівництво із створення в підприємстві СУОП і забезпечення її функціонування покладається на роботодавця, а організаційно-методична робота з управління охороною праці - на службу охорони праці.
Служба охорони праці – структурний підрозділ підприємства, створений роботодавцем для організації виконання правових, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних, соціально-економічних і лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на запобігання нещасним випадкам, професійним захворюванням і аваріям в процесі праці. Спеціалісти служби охорони праці за своїми посадами та заробітною платою прирівнюються до керівників і спеціалістів основних виробничо-технічних служб. Повинні відповідати кваліфікаційним вимогам, зазначених у Довднику кваліфікаційних характеристик професій працівників. Ліквідація служби охорони праці допускається тільки в разі ліквідації підприємства чи припинення використання найманої праці.
Інженер з охорони праці - належить до професійної групи "Фахівці". Здійснює контроль за додержанням у підрозділах підприємства чинного законодавства, правил, стандартів, норм, положень, інструкцій з охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту і охорони навколишнього середовища, за наданням працівникам встановлених пільг і компенсацій за умови праці
Роботодавець – власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган, незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, і фізична особа, яка використовує найману працю, яка найняла працівника за трудовим договором (контрактом), несе відповідальність за систематичне проведення аналізу й оцінки ефективності і відповідності встановленим вимогам діючої на підприємстві СУОП – ст. 13 «Закону України «Про охорону праці».
Керівники структурних(відокремлених) підрозділів. філій - посадові особи, визначені наказами по підприємству, що перевіряються, несуть відповідальність за всебічне сприяння проведенню аудиту, надання аудиторам всієї інформації, яку вони запитують, своєчасне і якісне виконання коригувальних дій.